
Zelena shema
Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) je nacionalni program in certifikacijska shema, ki pod krovno znamko SLOVENIA GREEN:
- združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji,
- destinacijam in ponudnikom ponuja konkretna orodja za oceno in izboljšanje trajnostnega delovanja,
- z znamko Slovenia Green to zeleno delovanje tudi promovira.
Občina Ljutomer se je v Zeleno shemo slovenskega turizma vključila leta 2017 in je nosilka bronastega znaka Slovenia Green Destination.
Preveri več
Zelena destinacija
Občina Ljutomer kot zelena destinacija vabi v osrčje čudovite Prlekije. Domača kulinarika, gostoljubni in dobrosrčni ljudje ter nepregledna žitna polja in vinogradi ponujajo doživetje pravega malega raja. Ljutomerska občina kot zibelka konjereje, bogata s termalnimi vrelci, naravnimi lepotami, klopotci, štorkljami in bogatim kulturnim izročilom, predstavlja pravi zaklad za odkrivanje zelenih doživetij.
V zavedanju o pomembnosti zelenega razvoja destinacije poskušamo slediti ciljem zelene sheme, in sicer z aktivnostmi in projekti, ki zmanjšujejo vpliv na okolje, spodbujajo uporabo obnovljivih virov energije, varujejo naravne vire ter prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev.
Vabimo vas k odkrivanju zelenih zgodb destinacije ter k obisku lokalnih naravnih in kulturnih znamenitosti, ki spoštujejo trajnostne prakse in prispevajo k ohranjanju naravnega ravnovesja. Obiščite lokalne ponudnike, preizkusite pohodniške in kolesarske poti, ki vodijo skozi neokrnjene gozdove ob reki Muri in med terasastimi vinogradi Jeruzalema, ter odkrijte skrivnostna brezpotja naše slikovite zelene pokrajine.
Želimo, da uživate v ponudbi, ki združuje spoštovanje narave, lokalno tradicijo in inovativne pristope trajnostnega turizma. S tem ne podpirate le lokalne skupnosti, ampak prispevate tudi k trajnostnemu razvoju, ohranjanju biotske pestrosti ter zaščiti naravne in kulturne dediščine za prihodnje generacije.

Zelena doživetja
Turistični produkti v naravi igrajo ključno vlogo pri spodbujanju trajnostnega razvoja, ohranjanju naravnega okolja in dvigu zavesti o pomenu naravne dediščine. Poleg tega so izjemno pomembni za ozaveščanje obiskovalcev o primernem obnašanju v naravi in spoštovanju njenih pravil.
Ključnega pomena je, da v naravi upoštevamo spodnja načela.
- Ne hranimo divjih živali, ker jih to lahko pritegne bližje k naseljem, poveča tveganje za bolezni in spremeni njihovo naravno vedenje.
- Ne vznemirjajmo živali s hrupom in se jim preveč ne približujmo, ker to lahko povzroči stres in moti njihov življenjski ritem.
- Spoštujmo označene poti in se izogibajmo vstopanju v občutljiva območja, da ne bomo poškodovali naravnih habitatov ali vdirali v življenjski prostor divjih živali.
- Pred obiskom zaščitenih območij se vedno seznanimo s priporočili strokovnjakov in varnostnimi smernicami, da bo naš obisk varen in da bomo zagotovili zaščito narave.
S tovrstnim obnašanjem prispevamo k ohranjanju naravnega bogastva za pripadnike prihodnjih generacij in zagotavljamo, da bodo tudi oni lahko uživali v čarobnosti narave na enak način kot mi.
Preveri
Zeleni ponudniki
Preveri
Kulturna dediščina
Preveri
Poslovanje turističnih podjetij

Trajnostna mobilnost
Preveri